0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Zahraničí26. 5. 19917 minut

Kdo bude prezidentem?

Otázka volby prezidenta Ruské federace, především však jeho pravomocí, zaujímala zřejmě nejvýznamnější místo na posledním 4.zasedání lidových poslanců RSFSR.

Otázka volby prezidenta Ruské federace, především však jeho pravomocí, zaujímala zřejmě nejvýznamnější místo na posledním 4.zasedání lidových poslanců RSFSR. Parlament rozhodl o zřízení úřadu prezidenta Ruska, především však o právech, s jejichž pomocí by měl reálně ovlivňovat chod politiky největší svazové republiky. Je tu však i faktor nejvýznamnější - totiž osobnost člověka, který se stane ruským prezidentem, a v neposlední řadě i osobnost viceprezidenta.

Boris Jelcin

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

O Borisi Jelcinovi již toho bylo řečeno dost. Je také známo, že má k dosažení cíle nejblíže. Za svého případného viceprezidenta označil předáka čerstvě vzniklého hnutí Komunisté pro demokracii, plukovníka Alexandra Ruckého. Proč právě jeho a nikoli svého bývalého „Afghánce“, dosavadního zástupce v úřadě předsedy NS RSFSR Ruslana Chazbulatova? Byl to právě plk.Ruckoj, kdo svým vystoupením na posledním mimořádném sjezdu lví měrou přispěl k tomu, že se konzervativcům a skupině Komunisté Ruska nepodařilo Jelcina úplně odstranit z politické scény. Jsou tu však i ryze pragmatické důvody.

Nespokojenost armády se současnou situací v SSSR i s vlastním postavením ve struktuře sovětské společnosti je chronicky známá a reálně uvažující politik s ní musí počítat, nechce- li, aby výkonnou moc nakonec převzaly tanky. Hovořil-li B.Jelcin i v Praze o tom, že nebezpečí diktatury (a snad i převratu provedeného „jestřáby“ v uniformách) bylo největší v lednu a únoru, neznamená to nikterak, že…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc