Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Kdo bude prezidentem?

Otázka volby prezidenta Ruské federace, především však jeho pravomocí, zaujímala zřejmě nejvýznamnější místo na posledním 4.zasedání lidových poslanců RSFSR.

Otázka volby prezidenta Ruské federace, především však jeho pravomocí, zaujímala zřejmě nejvýznamnější místo na posledním 4.zasedání lidových poslanců RSFSR. Parlament rozhodl o zřízení úřadu prezidenta Ruska, především však o právech, s jejichž pomocí by měl reálně ovlivňovat chod politiky největší svazové republiky. Je tu však i faktor nejvýznamnější - totiž osobnost člověka, který se stane ruským prezidentem, a v neposlední řadě i osobnost viceprezidenta.

Boris Jelcin

O Borisi Jelcinovi již toho bylo řečeno dost. Je také známo, že má k dosažení cíle nejblíže. Za svého případného viceprezidenta označil předáka čerstvě vzniklého hnutí Komunisté pro demokracii, plukovníka Alexandra Ruckého. Proč právě jeho a nikoli svého bývalého „Afghánce“, dosavadního zástupce v úřadě předsedy NS RSFSR Ruslana Chazbulatova? Byl to právě plk.Ruckoj, kdo svým vystoupením na posledním mimořádném sjezdu lví měrou přispěl k tomu, že se konzervativcům a skupině Komunisté Ruska nepodařilo Jelcina úplně odstranit z politické scény. Jsou tu však i ryze pragmatické důvody.

Nespokojenost armády se současnou situací v SSSR i s vlastním postavením ve struktuře sovětské společnosti je chronicky známá a reálně uvažující politik s ní musí počítat, nechce- li, aby výkonnou moc nakonec převzaly tanky. Hovořil-li B.Jelcin i v Praze o tom, že nebezpečí diktatury (a snad i převratu provedeného „jestřáby“ v uniformách) bylo největší v lednu a únoru, neznamená to nikterak, že…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].