Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Terorista s řádem Rudé hvězdy

Vy jste náš kapitán, co přidal blankytu do křídel míru, zpíval v roce 1975 Josef Laufer ve slavné písni opěvující Pavla Minaříka, právě se navrátivšího ze SRN, kde pracoval jako agent I.správy Státní bezpečnosti (rozvědka).

Vy jste náš kapitán, co přidal blankytu do křídel míru, zpíval v roce 1975 Josef Laufer ve slavné písni opěvující Pavla Minaříka, právě se navrátivšího ze SRN, kde pracoval jako agent I.správy Státní bezpečnosti (rozvědka). Ve čtvrtek 25.4.1991 byl tento hrdina totalitní společnosti vzat do vazby na základě obvinění z návodu k přípravě teroristického útoku na československé oddělení rádia Svobodná Evropa v roce 1974.

Agent Ulyxes

P.Minařík byl Státní bezpečností naverbován jako tajný spolupracovník (krycí jméno Ulyxes) už v roce 1967, kdy působil jako redaktor v brněnském rozhlasu. Na jaře roku 1968 prodělal speciální zpravodajský výcvik, a protože StB věděla, že rádio SE hledá mladé lidi se zkušenostmi s rozhlasovou prací, dostal v září rozkaz „emigrovat“. Koncem roku začal pracovat ve Svobodné Evropě.

Ze západního Německa předával Státní bezpečnosti materiály týkající se činnosti emigrantských organizací a práce v SE. Rozvědku zajímalo vše - intimní styky, kdo se kdy opil, co se dělo na různých večírcích. S jediným účelem - najít na dotyčné dostatek kompromitujícího materiálu k eventuálnímu vydírání. Minařík předal rozvědce stovky takových zpráv; pozoruhodné je, že se jimi zabývala na svých setkáních generalita rozvědek celého východního bloku.

Agent Minařík pracoval na tzv. ideovém základě a byl hodnocen velmi vysoce - svědomitý, spolehlivý, oddaný. Odpovídaly tomu i finanční sumy poukazované na jeho české i německé konto. Věc u…

v18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2692
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte