Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Severní Kavkaz

Koncem dubna propukl násilný konflikt mezi příslušníky dvou národů severního Kavkazu - Osety a Inguši. Jeho příčiny je třeba hledat ve stalinské politice přesídlování celých národů, jejíž důsledky se nepodařilo odstranit dodnes.

Koncem dubna propukl násilný konflikt mezi příslušníky dvou národů severního Kavkazu - Osety a Inguši. Jeho příčiny je třeba hledat ve stalinské politice přesídlování celých národů, jejíž důsledky se nepodařilo odstranit dodnes.

Dvě blízce příbuzná etnika, Čečenci (Nachčové) a Ingušové (Ghalghájové), patří u nás k nejméně známým, třebaže jich je dohromady kolem 850 tisíc. Z toho samotných Čečenců je asi 650 tisíc, takže jsou největším národem Severního Kavkazu. Národnostní delimitace po roce 1920, tj. po zrušení tzv. Republiky kavkazských horalů, což byl státní útvar vzniklý po Únorové revoluci v Rusku, vedla sice k vytvoření jejich společného „státu“, Čečensko-Ingušské ASSR, ale i k rozdělení čečenského národa, jehož část, tzv. Auchovci (sami si říkají Äkkchové), se ocitla v Dagestánu.

Počátkem roku 1944 se však situace změnila. Tehdy totiž došlo k jednomu z nejhorších zločinů stalinského období - k přesídlení celých národů do Střední Asie. V neuvěřitelně krátké době byli vystěhováni všichni Čečenci a Ingušové, Karačajevci, Balkaři, Kalmyci a krymští Tataři - celkem kolem půldruhého miliónu lidí. Obviňovali je z kolaborace s Němci, ale nikdy to nikdo nedokázal, ba ani nezkoumal. Proviněním byla zřejmě už příslušnost k národu, protože odsunuti byli dokonce i vojáci v první frontové linii.

Čečence s Inguši to postihlo 23.února 1944, kdy do stanice Prochladnyj poblíž Nalčiku přijel sám Lavrentij Pavlovič Berija a během jediné noci se svou KGB celou akci…

v18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte