Nestává se každý den, aby byla ve světě zadržena zásilka československých zbraní, navíc určená do oblasti válečného konfliktu. Minulý týden, ještě před zastavením palby na iráckém bojišti, byl v brémském přístavu odhalen vagón s československými pistolemi pro Jordánsko. Tento stát, ať už z vlastních ambicí, nebo pod tlakem okolností, do poslední chvíle vystupoval jako spojenec Bagdádu a jordánský král Husajn se netajil sympatiemi ke svému iráckému jmenovci. Právě proti Jordánsku bylo vzneseno důvodné podezření, že porušuje protiirácké embargo OSN. Ve čtvrtek oznámil Pentagon, že americké jednotky nalezly v Kuvajtu zbraně a munici s jordánskými nápisy. Podle označení lze prý usuzovat na to, že byly dodány teprve v lednu.

Československá oficiální místa ani média své stanovisko k brémskému případu nezaujala. V úterý 26.února o něm informoval Čs.rozhlas, avšak pouze v ranním zpravodajství (5:00), a krátkou noticku přinesl denní tisk. Lidové noviny:

Celnice v Brémách včera zabránila vývozu československých pistolí do Jordánska. Podle informací z Brém měl být náklad z ČSFR v přístavu přeložen na jordánské plavidlo. Export zbraní byl zastaven, neboť Jordánsko se ve válečném konfliktu fakticky postavilo na stranu Iráku, odůvodnil rozhodnutí celnice její mluvčí.

V Německu publikoval 28.února mnichovský deník Süddeutsche Zeitung následující zprávu:

Munice z Brém vrácena odesílateli.

Zásilka munice určené pro Jordánsko byla ve středu odeslána z Brém zpět…

v10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte