Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Pistole pro (krále) Husajna

Nestává se každý den, aby byla ve světě zadržena zásilka československých zbraní, navíc určená do oblasti válečného konfliktu. Minulý týden, ještě před zastavením palby na iráckém bojišti, byl v brémském přístavu odhalen vagón s československými pistolemi pro Jordánsko.

Nestává se každý den, aby byla ve světě zadržena zásilka československých zbraní, navíc určená do oblasti válečného konfliktu. Minulý týden, ještě před zastavením palby na iráckém bojišti, byl v brémském přístavu odhalen vagón s československými pistolemi pro Jordánsko. Tento stát, ať už z vlastních ambicí, nebo pod tlakem okolností, do poslední chvíle vystupoval jako spojenec Bagdádu a jordánský král Husajn se netajil sympatiemi ke svému iráckému jmenovci. Právě proti Jordánsku bylo vzneseno důvodné podezření, že porušuje protiirácké embargo OSN. Ve čtvrtek oznámil Pentagon, že americké jednotky nalezly v Kuvajtu zbraně a munici s jordánskými nápisy. Podle označení lze prý usuzovat na to, že byly dodány teprve v lednu.

Československá oficiální místa ani média své stanovisko k brémskému případu nezaujala. V úterý 26.února o něm informoval Čs.rozhlas, avšak pouze v ranním zpravodajství (5:00), a krátkou noticku přinesl denní tisk. Lidové noviny:

Celnice v Brémách včera zabránila vývozu československých pistolí do Jordánska. Podle informací z Brém měl být náklad z ČSFR v přístavu přeložen na jordánské plavidlo. Export zbraní byl zastaven, neboť Jordánsko se ve válečném konfliktu fakticky postavilo na stranu Iráku, odůvodnil rozhodnutí celnice její mluvčí.

V Německu publikoval 28.února mnichovský deník Süddeutsche Zeitung následující zprávu:

Munice z Brém vrácena odesílateli.

Zásilka munice určené pro Jordánsko byla ve středu odeslána z Brém zpět…

v10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte