„Přes všechny mírové fráze o diplomatickém úsilí zahájily agresívní USA válku. Statisíce nevinných bylo a bude zabito jen pro zájmy imperialistů.“ Takto začíná tištěný leták, který rozdávali na náměstí v Bonnu příznivci mírových iniciativ. Pacifistická hnutí se v Německu organizovala již dříve, ale dnešního rozmachu dosáhla až po vypuknutí války v Perském zálivu. Zahrnují názorové proudy od politického středu po krajní levici.

Levicoví demonstranti se rekrutovali především z řad zelených, rudých a částečně studentů. Krátkozrace kritizovali pouze poslední vývoj, svůj nesouhlas s válkou dávali najevo často až hystericky a vinu za její vznik svalovali výhradně na USA, které prý nebojovaly za osvobození Kuvajtu, ale pouze o naftu. Po 2.srpnu 1990 však levice demonstrovat jaksi pozapomněla.

Většina mírových hnutí středu ve svých programech vysvětluje, že na rozdíl od ultralevičáků protestovali již nejen loni v srpnu, ale i v předchozích letech - proti německým dodávkám komponent chemických zbraní do Iráku. Stejně tak demonstrovali proti vyzbrojování Iráku ze strany Sovětského svazu, Francie i odjinud. Některá z těchto hnutí ani nejsou orientovaná proti Izraeli, dokonce existenci Izraele podporují a jejich protesty jsou adresovány víceméně domácím firmám, které se podílely na budování vojenského potenciálu Iráku. Cílem je zřejmě co možná nejvíce zdiskreditovat vládnoucí koalici, za jejíhož nečinného přihlížení mělo k těmto dodávkám dojít.

Zodpovědnost za přísun…

v10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte