Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Německé zbraně pro Bagdád

Koncem minulého týdne projednával německý Bundesrat návrh zákona o postihu za nedovolený vývoz zbraní. Návrh vypracovalo ministerstvo hospodářství, ale širší iniciativa vychází ze Spojených států, které se pokoušejí vytvořit celosvětový systém bezpečnostních záruk.

Koncem minulého týdne projednával německý Bundesrat návrh zákona o postihu za nedovolený vývoz zbraní. Návrh vypracovalo ministerstvo hospodářství, ale širší iniciativa vychází ze Spojených států, které se pokoušejí vytvořit celosvětový systém bezpečnostních záruk. Bezprostřední příčinou je válka v Perském zálivu a především německá účast na předchozím vyzbrojování Iráku. Podle losangeleského Simon Wiesenthal Center byly zvláště (západo)německé firmy nejvýznamnějšími partnery v rozvoji atomového, biologického, chemického a raketového potenciálu Iráku. Oficiální statistiky dokládají, že jen v rozmezí let 1982–86 odkoupil Irák od Spolkové republiky Německo zbraně v hodnotě 625 miliónů $. Nyní vláda SRN oznámila, že na dodávkách pro Bagdád se podílelo asi 170 německých firem. Proti 25 z nich již bylo zahájeno soudní řízení.

Bojové plyny

Již před válkou byl Irák dostatečně vybaven chemickými bojovými prostředky a potřebnými raketovými nosiči. Dnes je schopen vlastní výroby otravných plynů, jejíž roční objem by mohl přesáhnout několik tisíc tun. Jde především o slzný plyn CS a nervové plyny tabun a sarin. Kromě přístrojů na výrobu chemických zbraní byly Iráku dodávány i příslušné suroviny. Zatím se ví o třech německých firmách zaangažovaných na tomto obchodu. Společnost Karl Kolb GmbH & Co.KG a její sesterská firma Pilot Plant Engineering & Equipment z Dreieichu u Frankfurtu vyvážely do Iráku od roku 1975 přístroje na výrobu pesticidů, které jsou…

v10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte