Koncem minulého týdne projednával německý Bundesrat návrh zákona o postihu za nedovolený vývoz zbraní. Návrh vypracovalo ministerstvo hospodářství, ale širší iniciativa vychází ze Spojených států, které se pokoušejí vytvořit celosvětový systém bezpečnostních záruk. Bezprostřední příčinou je válka v Perském zálivu a především německá účast na předchozím vyzbrojování Iráku. Podle losangeleského Simon Wiesenthal Center byly zvláště (západo)německé firmy nejvýznamnějšími partnery v rozvoji atomového, biologického, chemického a raketového potenciálu Iráku. Oficiální statistiky dokládají, že jen v rozmezí let 1982–86 odkoupil Irák od Spolkové republiky Německo zbraně v hodnotě 625 miliónů $. Nyní vláda SRN oznámila, že na dodávkách pro Bagdád se podílelo asi 170 německých firem. Proti 25 z nich již bylo zahájeno soudní řízení.

Bojové plyny

Již před válkou byl Irák dostatečně vybaven chemickými bojovými prostředky a potřebnými raketovými nosiči. Dnes je schopen vlastní výroby otravných plynů, jejíž roční objem by mohl přesáhnout několik tisíc tun. Jde především o slzný plyn CS a nervové plyny tabun a sarin. Kromě přístrojů na výrobu chemických zbraní byly Iráku dodávány i příslušné suroviny. Zatím se ví o třech německých firmách zaangažovaných na tomto obchodu. Společnost Karl Kolb GmbH & Co.KG a její sesterská firma Pilot Plant Engineering & Equipment z Dreieichu u Frankfurtu vyvážely do Iráku od roku 1975 přístroje na výrobu pesticidů, které jsou…

v10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte