Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Z nezaměstnaného ředitelem

Jihočeské drůbežářské závody Vodňany jsou podnikem, který je sužován hospodářskými i personálními problémy, typickými pro podobné podniky v malých městech. Proto jsme chtěli zjistit, jak jsou na tom čtrnáct dnů před závažnými změnami, jež přinese start tržní ekonomiky.

Jihočeské drůbežářské závody Vodňany jsou podnikem, který je sužován hospodářskými i personálními problémy, typickými pro podobné podniky v malých městech. Proto jsme chtěli zjistit, jak jsou na tom čtrnáct dnů před závažnými změnami, jež přinese start tržní ekonomiky. Za několik měsíců bychom se tam chtěli vrátit a přesvědčit se, co se změnilo.

Vývoj podniku od listopadu 89 není nijak výjimečný. Do čela generální stávky se postavil ředitel komunista, vzniklo OF, ovšem z lidí, kteří byli až příliš spojeni se starým režimem. V prosinci, téměř konspirativně, vzniklo nové OF. Ti, kteří je založili (mj. pánové Dubský, Khain, Bečvář), chtěli odvolat z vedení neschopné lidi a udělat pořádek v investiční praxi. Lidé kolem i samo městské KC OF však tuto skupinu zpočátku považovali spíše za spolek „rozbíječů“. Začaly tahanice o obsazení vedoucích míst.

Konkurs a investice

Postupem času však prosincové OF získalo v podniku autoritu. Přesto byl jeden jeho aktivista, ing.Khain, donucen podat výpověď, v červnu z podniku odešel a zůstal několik měsíců bez práce. Řediteli Koubkovi byla vyslovena poněkud zvláštní nedůvěra (vyslovilo ji pouze třicet šest lidí, většina zaměstnanců podlehla nátlaku ze strany vedení). V září uspořádalo ministerstvo zemědělství konkurs na místo ředitele podniku, kterého se zúčastnil stávající šéf ing.Koubek, ing.Khain a náměstek Říha. Z konkursu vyšel vítězně ing.Koubek. Skupina zaměstnanců podporující p.Khaina protestovala…

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2691
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte