Na tiskové besedě 2.12.1990 navrhl náměstek FMF ing.Ivo Kočárník, aby byli dotázáni daňoví poplatníci, zda chtějí hradit náklady na odškodnění politických vězňů. Podle jeho odhadů tyto náklady dosáhnou až 5 miliard korun. Zároveň uvedl, že ke konci listopadu bylo zrušeno celkem 90.000 nezákonných rozsudků, z toho 20 tisíc na Slovensku. Nezmínil se už, že od účinnosti zákona o soudní rehabilitaci (1.7.1990) bylo finančně odškodněno pouze 430 osob (z toho 100 na Slovensku) celkovou částkou cca 13 miliónů korun. Na základě dohody předsedy vlády ČR, ministra financí ČR, zástupců VONS, FS a Konfederace politických vězňů má být do konce roku vyplacena záloha na odškodnění maximálně dvěma tisícům osob.

Kolik set miliónů bylo za letošní rok vyplaceno propuštěným příslušníkům StB, armády, nomenklaturním komunistickým kádrům? Ptal se někdo daňových poplatníků, zda jsou ochotni nést náklady na jejich „odškodnění“? Přitom jen příslušníkům StB byla donedávna měsíčně vyplácena suma 40 miliónů, tedy více než všem rehabilitovaným politickým vězňům za půl roku.

Místo zastrašování daňových poplatníků představami, že odškodnění několika tisíc starých lidí přivede naše hospodářství na mizinu, by se měl aparát FMF orientovat na zjištění majetkového přírůstku právě bývalých prominentů. Jejich majetek pak podrobit dani a výnosem pokrýt náklady na odškodnění postižených osob. To ostatně patří do „pracovní náplně“ FMF - kromě výdajů pečovat také o příjmy do státního rozpočtu.

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte