Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Sametové Chicago

Po Václavském náměstí táhne skupina skinheads a zraní několik zahranič-ních turistů, fotbaloví fanoušci vyhodí za jízdy z vlaku dva Vietnamce, party výrostků se dobývají do ubytoven zahraničních dělníků a v některých městech propukla otevřená válka s Romy.

Po Václavském náměstí táhne skupina skinheads a zraní několik zahraničních turistů, fotbaloví fanoušci vyhodí za jízdy z vlaku dva Vietnamce, party výrostků se dobývají do ubytoven zahraničních dělníků a v některých městech propukla otevřená válka s Romy. To, co jsme vídali v televizních aktualitách ze zahraničí a co jsme se naučili brát přinejmenším shovívavě - jako tendenční, ne-li lživé informace - prožíváme nyní naplno sami.

Republiku obchází strašidlo rasismu. Decentní způsob zpravodajství naznačuje, jako by se tento zdánlivý pozůstatek totality objevil až dnes, kdy padly všechny zevní zábrany. To je však omyl. Rasistické podhoubí tu bylo vždy, pouze rozdílnou měrou živené či skrytě podporované těmi, kterým hrálo do karet. Není na tom nic překvapivého ani výjimečného, jak dokládají například poměry u našich západních sousedů. Mezi západoněmeckými republikány ale bylo už před lety nápadně vysoké procento přesídlenců z NDR. Ti si tak léčí svůj mindrák z předchozí nemožnosti jakékoliv svébytné seberealizace, podobně jako naši skinheads. Každá společnost má svou sedlinu, své temné síly, počtem prakticky konstantní, které utvářejí vlastní základnu fašismu. Naše současná rasistická vlna je ale nesená právě oněmi zamindrákovanými, kteří si chtějí vynahradit to, oč byli okradeni. Jestliže v minulosti byla jejich jediným autentickým prožitkem rvačka na fotbalovém zápase, tak dnes se jím stává bitka s někým odlišným - a po ruce mají Romy a Vietnamce. To by se dalo…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.