V nejbližší době má být ve Federálním shromáždění projednán návrh zákona o Federální kriminální policii a zákon o Policejním sboru. Na návrhu pracovala příslušná ministerstva vnitra.Vzhledem k tomu, že se na bezpečnostní politice KSČ dříve nepodílela jenom Státní bezpečnost, ale i VB, a dnes se často hovoří o přeměně či likvidaci obou složek, je znění nového zákona očekáváno s napětím. Do nejbližší budoucnosti se nemůžeme spoléhat jen na „probuzené uvědomění“ starých příslušníků, ale především na dobře vypracovaný zákon, který přesně v duchu moderní policie vymezí pravomoci a povinnosti. Jaké návrhy jsou tedy FS předloženy?Mnohem obsažnější je Zákon o Policejním sboru. Po jeho prostudování zjistíme, že nový zákon víceméně kopíruje ten starý o VB. Je sice přehlednější, stručnější, ale tím jeho přednosti končí.

Všichni si jistě pamatujeme tragikomickou roli členů PS VB. Většinou to byli devótní a hloupí lidé, kteří si touto funkcí léčili komplexy méněcennosti. Podle par.79 Zákona o Policejním sboru se jejich uplatnění řeší následujícím způsobem: „Členové PS VB a pomocníci Pohraniční stráže podle dosavadních předpisů se dnem účinnosti tohoto zákona považují za pomocníky Policejního sboru…“ Staronoví pomocníci mohou vykonávat službu dokonce i samostatně a každý občan je povinen uposlechnout jejich pokynů a výzev. Vykonávají-li službu s policistou, jsou oprávněni použít obušku nebo slzotvorného prostředku… Snad má spolupráce s dobrovolnými pomocníky opodstatnění…

v09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3063

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte