Jsem jedním z těch, kteří 17.listopadu došli až k Perštýnu. Na žádné vyšetřovací komisi ani nikde jinde jsem se nepřihlásil. Dvě rány obuškem do hlavy a do krku jsem v tom hrozném šílenství a násilí nebral tak tragicky. Věřil jsem, že se přihlásí ti, kteří na to budou mít větší právo.Mně stačil pocit, že jsem byl u toho, a ne už jako čumil, kterým jsem dříve na demonstracích pohříchu býval, ale že i já jsem svou účastí napomohl všechno, co následovalo, uvést do pohybu.Vzniklo Občanské fórum, které mělo být garantem revoluce a jejím nositelem - jak se ostatně samo proklamovalo. V něm a skrze něj vyrostla společenská aktivita, spontánně se obnovila identita lidí jako občanů, jejich iniciativa. Ale to všechno je známé. Stejně známé je, že čím dál více se začaly ozývat hlasy upozorňující na „nedemokratické prvky“ v činnosti OF v centru i v místech. Na těchto hlasech se zcela evidentně přiživily různé politické strany, o jejichž konkrétní činnosti v podnicích, ústavech a institucích není ani vidu ani slechu. Zčásti jistě proto, že politické strany nemohou na pracovištích působit, a právě proto je OF nezastupitelné, mnohem více kvůli tomu, že členská základna politických stran (jistě, až na jednu) je nízká.

Byť s programy mnohých stran - ony jsou si někdy tak podobné - lidé sympatizují, velký předsudek ke stranictví a partajnictví způsobuje, že si lidé od stranicko-politické angažovanosti zachovávají odstup. Nechci opakovat a dovozovat, čím se OF liší od politické…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte