Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Zajatci jaderné smrti

Nejvyšší Sovět SSSR rozhodl, aby byl do konce roku 1990 vypracován program k zastavení provozu jaderné elektrárny v Černobylu. V usnesení se mj. říká, že opatření, jež byla přijata k tomu, aby se zmírnily a překonaly následky havárie, jsou nedostatečná.

Nejvyšší Sovět SSSR rozhodl, aby byl do konce roku 1990 vypracován program k zastavení provozu jaderné elektrárny v Černobylu. V usnesení se mj. říká, že opatření, jež byla přijata k tomu, aby se zmírnily a překonaly následky havárie, jsou nedostatečná. Dosavadní informace o postižené oblasti byly neúplné. Do konce roku má být přijat dlouhodobý program na ochranu obyvatelstva Ukrajiny, Běloruska a Ruské federace před následky černobylské katastrofy. V parlamentě má být projednán právní status obětí a návrhy zákonů o využívání jaderné energie a o zajištění bezpečnosti jaderných elektráren. Počítá se s přijetím speciálního programu „Děti Černobylu“.

Je 26.dubna 1986, jedna hodina a dvacet šest minut… Reaktor č.4 černobylské jaderné elektrárny, naplněný 180.000 kilogramy vysoce radioaktivního materiálu, který odpovídá síle 1.000 hirošimských bomb, letí do vzduchu. Vodíková exploze trhá střechu. Na 30 místech vyskakují nedočkavé plameny. Těžký pojízdný jeřáb se rázem uvolňuje a padá z velké výšky do otevřeného reaktoru. Prudký požár vrhá celý radioaktivní „inventář“ do výše: nejméně 200 různých radioaktivních sloučenin se „komínovým efektem“ dere k nebi. K ránu se zvedá jihovýchodní vítr a odnáší černý černobylský mrak k severu.

14 dní běsní pekelný živel. Teprve pak se podaří jej utlumit a shora pomocí vrtulníků zasypat. Požárníci, kteří zasahují v prvních hodinách, za několik málo dní umírají. Pohřbívají je v olověných rakvích, protože jejich těla vydávají…

v41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte