Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Odpovědnost a svoboda

Dobře si pamatuji, jak jsem v září loňského roku na mezinárodní konferenci o životním prostředí v Sofii poslouchal lákavá slova jistého člena československé vládní delegace, který mi houdl do ucha, že by mohl zařídit, abych se přijel do Československa podívat, nejdříve alespoň jako turista, když ne jako novinář.

Dobře si pamatuji, jak jsem v září loňského roku na mezinárodní konferenci o životním prostředí v Sofii poslouchal lákavá slova jistého člena československé vládní delegace, který mi houdl do ucha, že by mohl zařídit, abych se přijel do Československa podívat, nejdříve alespoň jako turista, když ne jako novinář. Odpověděl jsem mu, že ta krajina je můj domov, že tam nejsem ochoten jezdit z milosti a za určitých podmínek, pouze jako plnoprávný člověk s domovským právem. O něco později jsem se dozvěděl, že zmíněný soudruh byl jeden z větší skupiny diplomatů tehdejší ČSSR, vypovězených v roce 1986 z Británie pro špionáž. Od té doby jsem byl bez jeho přičinění v Československu mnohokrát a na ministerstvu zahraničí jsem potkal několik jeho kolegů. Kdopak by si býval pomyslel, jak rychle se časy změní?

Přiznám se, že vše, co jsme za těch uplynulých 13 měsíců zažili, mi ještě stále připadá jako zázrak. Se vším všudy, s nezkušenými, chybujícími politiky, s nekontrolovanými výbuchy veřejné vášně, se zaťatými pěstmi, hladovkáři, stávkou hrozícími odbory, s rozdělenými kohoutky a rotujícími guvernéry. Jsme občané, najednou se vidíme v úplné nahotě a dobře nám tak. Vlastní chyby musíme vidět a prožít, abychom je mohli začít napravovat.

Rád bych tu sebekritiku obrátil proti vlastní branži, protože mě znepokojuje, že nám v tom bouřlivém období chybí jeden významný společenský faktor, totiž svobodný, nezávislý a kritický tisk a média. Obávám se, že na generaci schopných…

v41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte