Ze 450 lustrovaných pracovníků ČTK podle s StB spolupracovalo - podle tzv. registru svazků - 52 lidí; 23 měli statut agentů, 17 důvěrníků, ostatní byli „jen“ informátory.

Ředitel Petr Uhl požádal ministra vnitra Sachera o lustraci vedoucích pracovníků a redaktorů ČTK již 14 dní po svém nástupu do funkce. Záležitost se vlekla, o kladném vyřízení rozhodla federální vláda až 26.července. Příslušný pracovník ministerstva vnitra měl s vyhledáváním údajů hodně práce. Zaměřil se na informace o časovém období spolupráce a jejím charakteru, na podrobnosti o rozvědné činnosti, na krycí jméno a na odměny za tuto činnost.

Z materiálů, které se podařilo najít (mnohé byly neúplné), vyplývá, že míra provinění a společenské nebezpečnosti oněch padesáti odhalených spolupracovníků byla různá. Podle toho chtěl jejich případy řešit i ředitel ČTK. Měl ale svázané ruce: spolupráce s StB není totiž důvodem k rozvázání pracovního poměru. Navíc se kolem lustrací dělají stále tajnosti. Skupina poslanců federálního shromáždění proto navrhuje, aby byly seznamy příslušníků a spolupracovníků StB civilizovanou cestou zveřejněny a aby zákon umožnil i jejich určitý postih, pochopitelně bez skandalizace a následků pro jejich rodiny.

Petr Uhl je mezi iniciátory návrhu. Nejtvrdší postoj zaujal proti 23 agentům. „Přiostřil jsem situaci, doslova je vydírám. Buď sami dobrovolně odejdou a nikdo se nic nedozví, nebo uspořádáme schůzi na příslušném pracovišti a tam si všechno vyříkáme,“ uvedl…

v40.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v40.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte