Za návštěv Československa a Maďarska se setkávám s názorem, že čím je společnost svobodnější, tím by měla mít méně zákonů, neboli čím méně zákonů bude mít, tím bude svobodnější. Jako příklad se uvádí, že v ráji žádné zákony neexistovaly.

Utopie ráje je lákavá: člověk žije v nevědomí zla - nevědomí ve smyslu innocentiae, tedy nevinnosti - je tudíž takříkajíc neschopný zlo konat. Bohužel, člověk má v sobě zakořeněnou touhu zlo poznávat a ochutnávat, dokonce vychutnávat, až se (symbolicky vyhnáním z ráje) uvádí do nevědomí zla - ve smyslu ignorance, tedy nevědomí, že zlo koná.

Protože stav innocentiae - nekonání zla - je ideální stav lidské společnosti, je zapotřebí člověka vyvést z ignorance připomenutím, které z jeho konání je zlem. Tímto připomenutím jsou zákony. Otázkou je, kolik zákonů je zapotřebí. Nestačí jen zásadní principy lidského jednání, které má většina svobodných národů zakotveny v ústavě?

Zásady fair-play

Stojí za povšimnutí, že Británie, která má po staletí pověst země, kde vládne zákon, ústavu nemá a nikdy neměla. Ač ji mnozí občas navrhovali, vždy se nakonec dospělo k názoru, že ústavu nepotřebuje. Má místo ní totiž něco, co lépe vyhovuje britskému smyslu pro fair play: Common Law - neboli Obecný zákon, který je schopen se vyvíjet parlamentním vydáváním nových zákonů a rušením starých, podle potřeb doby a vývoje společnosti, a svobodným rozhodováním soudců.

Zásadou - a zárukou fair play - vždy od samé existence…

v40.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v40.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte