v38.jpg

1990/38

Koupit vydání
v37.jpg Vydání 21.–28. 11. 1990 v39.jpg Vydání 5.–12. 12. 1990
Kultura
RTL Bohuslav Blažek Když se řekne RTL, čeští diváci německé televize vědí své: Tutti Frutti se slečnami nahoře bez. To je ale jen jeden z pořadů německé televize RTL+. Bojkot trvá Respekt Eva a Vít Vejražkovi, členové Sdružení výtvarných umělců při Galerii mladých, vystavují v galerii U Melouna, jinak řečeno v galerii "Peithner - Lichtenfels a Čubrda". Smíchov Milena Sršňová Koncepce rozvoje Prahy není v podstatě vyjasněná. Schází aktuální informovanost o věcech, které probíhají, ať se jedná o investiční výstavbu nebo o přístup radnice, obvodů nebo Obce architektů k některým problémům. Tanec Butó Ondřej Hrab Evropské scény obchází strašidlo japonského tanečního umění butó. Zjevuje se v podobě mátožných postav, bíle nalíčených nahých těl, vyhaslých pohledů a jakoby nekontrolovatelných pohybů.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Civilizace
Věž Jiří Mls Chtěl bych reagovat na některé myšlenky publikované v Mladém světě č.46 v článku Je to ve hvězdách. Méně rozhodovat více podnikat Jiří Gebert Obyvatelé v Praze se musí prát o tunely, sídliště a asanace s projektanty, kteří jsou stále zamilováni do vlastních projektů totalitního města a zůstávají v zajetí terminologie, která jim nedovoluje normálně myslet.
Domov
Stav ohrožení trvá Zdeňka Lehká O tom, co napáchaly polychlorované bifenyly (PCB) na zdraví naší populace, se veřejnost dozvěděla poměrně nedávno. Malicherné stesky Alex Dubský Cituji: "Velkou část zneužívání LSPP (=lékařská služba první pomoci) mají na svědomí naši romští spoluobčané. Z nich, jak je známo, je každý druhý invalidním důchodcem. Bylo by na čase tyto důchody přešetřit nezávislými komisemi... Tohle leží mnoha lékařům doslova v žaludku." S.O.S. Milena Černá, A. Grušová, W. Brzobohatý, V. Šimon, S. Vítko, J. Svoboda Jedním z projevů pokrytectví posledních čtyřiceti let je zákon č.20/1966 Sb. "O péči o zdraví lidu", který každému zaručuje právo na léčbu na základě nejnovějších vědeckých poznatků. Nejen zdravotníci, i nemocní vědí, nakolik se tento dosud platný zákon rozchází s realitou. Deset tisíc doktorátů Martin Weiss "Jsou tam i hrdiny, které nejsou kladné. Ne všichni jdou kladem. Ne všichni jdou ve stejných šlépějích toho kladu. Bagár je kladná hrdina. Na toho Pavla a na toho Ester se nemůžeme spolehnout." Vražedné mlčení Andrej Stankovič V uplynulých šesti týdnech měla značnou publicitu bestiální vražda patnáctiletého učně z Prahy 6 Viktora Bačíka v noci z 30.9. na 1.10.1990 v ruzyňské věznici.
Zahraničí
Konec železné vlády Jan Čulík Ve čtvrtek 22.listopadu v devět hodin ráno oznámila britská ministerská předsedkyně svému kabinetu, že se rozhodla odstoupit. Skončila tak pozoruhodná éra, která nemá v moderních dějinách Velké Británie obdoby. Slovenská národná strana: Zora Bútorová, Tiatiana Rosová Spolu s ďalšími zložkami tzv. Národného bloku, vrátane pôvodne rýdzo kultúrnych ustanovení, ako je napr. Štúrova spoločnosť a v poslednom čase Matica slovenská, dnes SNS stelesňuje nacionalizmus. Japonsko - príklad hodný následovania Egon Lánský Keď sa pred pár týždňami v Japonsku konala korunovácia nového cisára, bola to zriedkavá príležitosť povedať čosi o krajine, z ktorej by sme si práve v týchto časoch mohli vziať pár príkladov. Kolaps moci Dimitrij Běloševský Tato slova se při hodnocení současného vývoje v SSSR objevují stále častěji. Jsou svědectvím nejhlubší krize, jakou kdy "první socialistický stát světa" procházel, naznačují však i možnost východiska.
Komentáře
Kam s firmou Škoda? Michel Dumont Velice seriózní japonská studie došla k závěru, že v devadesátých letech zůstanou v Evropě zřejmě jen tři největší automobilky: Volkswagen, Peugeot a Fiat. Úředníci a krajané Jan Macháček O problémech spojených s přestěhováním volyňských Čechů z postižených oblastí v okolí Černobylu do Československa jsme psali již několikrát. Poslední z článků, nazvaný "Vitaminy ano, víza ještě ne" (Respekt 35), vzbudil konečně pozornost odpovědných orgánů. Týždeň v B. Oleg Pastier Kto sa usiluje o destabilizáciu spoločnosti na Slovensku, vieme dnes už s určitosťou povedať. Sú to tí, ktorí prišli o svoje nomenklatúrne miestečka, o funkcie, o nikým a ničím neobmedzenú moc. Ja su Čech a kto je viac? Benjamin Kuras Skromný historiografický příspěvek k vzájemnému chápání Čechů a Slováků od Anglomoraváka, jemuž je úplně lhostejné, kdo je kdo, a zajímá ho jen, jak kdo přispívá k duchovnímu a hmotnému obohacení svého okolí, kontinentu, planety a galaxie. Ministr není policajt Jaroslav Spurný Nedostatek počítačové techniky, způsob propojení na jiné resorty, kompetenční spory, kvalita výcviku a neschopnost řídit - to jsou některé z příčin, proč dodnes policie funguje tak špatně.
Ekonomika
Bezpečné peníze Martin Weiss Na námitky rozvážných rýpalů, jak si prostý člověk poradí s kupóny a akciemi, odpovídal český ministr privatizace Tomáš Ježek, že pro něj existují investiční fondy.
Téma
Evropa znovuzrozená Petr Janyška Minulý týden se v Paříži na tři dny sešlo 34 prezidentů či šéfů vlád evropských států, USA a Kanady. Bush, Gorbačov, Mitterrand, Havel, Thatcherová, Mazowiecki, Gonzáles, kardinál Casaroli...

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte