Reklama
 
v39.jpg

1990/39

Koupit vydání
v38.jpg Vydání 28. 11. – 5. 12. 1990 v40.jpg Vydání 12.–19. 12. 1990
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Civilizace
Mezi Marxem a Marlboro Egon Lánský Takovým titulkem označil západoněmecký kulturně politický týdeník Die Zeit volební kampaň Strany demokratického socialismu, jinak staré známé Honeckerovy Jednotné socialistické strany, jadrnou češtinou zvanou komunisti. Nezávislý nábor Jan Macháček Linhartova nadace (L.N.) vznikla v roce 1987 jako zájmová skupina několika architektů (Tomáš Kuča, Richard Heger, Jan Mayer aj.). Zakládání nadací v té době nebylo legální, říkali si tak spíše z legrace.
Rozhovory
Každý mohl udělat víc Antonín Hradilek Rozhovor s federálním ministrem životního prostředí o ekologii a jaderné energetice.
Zahraničí
6% Finských Švédů István Lékó Šest set tisíc československých Maďarů tvoří asi 4% obyvatelstva naší federace, popřípadě 12% obyvatelstva Slovenské republiky. Chceme-li porovnat, jak se kde respektují práva národnostních menšin, lze najít v Evropě řadu konkrétních příkladů. Druhý dech arménské opozice Dana Mazalová Situace v kavkazských republikách Sovětského svazu se dramaticky mění. Zdá se, že krvavé národnostní konflikty rozdmýchávané "temnými silami" KGB a stranické nomenklatury budou konečně vystřídány seriózní politickou debatou opozice. Třetí vzadu Dawid Warszawski Polsko má za sebou první kolo prezidentských voleb. Všichni byli přesvědčeni, že se bude rozhodovat mezi muži bývalé Solidarity, a najednou se ukázalo, co nikdo nečekal: naprosto neznámý kandidát dostal víc hlasů než nedávno velmi populární premiér. Šance střední Evropy Jan Čulík Grzegorz Musial je polský básník, prozaik a esejista, který působí v redakční radě dvou významných polských kulturních časopisů - Res Publica a Tygodnik literacki. Nenápadné volby v Německu Zbyněk Petráček Zatímco všechny letošní volební akty na německé půdě doprovázely spekulace, zvědavost a větší či menší skandály, před celoněmeckými volbami bylo až podezřele jasno.
Domov
Bude v Československu mučení zvířat trestné? Ivan Lamper "Stojíme dnes před nutností přijmout zákon na ochranu zvířat jako výchovný prostředek, který svým působením usměrní člověka do potřebných mezí a souvislostí živočišné říše, s odpovídající úctou ke každému jejímu příslušníku." K Řípu pěšky Martin Kubík V sedmdesátých letech docházelo v Čechách mimo jiné též k devastaci železnic. Jednalo se zejména o rušení "nerentabilních" tratí. Nejvíce byly postiženy severní Čechy. Znovu od základů Jaroslav Spurný Z místa ředitele Úřadu na ochranu ústavy a demokracie byl odvolán Jiří Müller. Úřad samotný bude v nejbližší době formálně zrušen a všichni jeho pracovníci propuštěni; vznikne nový útvar s názvem Federální služba. Pokračování Černobylské tragédie Jáchym Topol Jak jsme již v Respektu informovali, přestěhování přibližně 1.500 volyňských Čechů z oblastí zasažených černobylskou katastrofou vázne na neschopnosti či neochotě odpovědných úředníků.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte