Reklama
 
v40.jpg

1990/40

Koupit vydání
v39.jpg Vydání 5.–12. 12. 1990 v41.jpg Vydání 19.–26. 12. 1990
Domov
Ňadra: Politický symbol? Respekt Devětadvacátého září zasedly za kulatý stůl ženy různých názorů a přesvědčení, aby ustavily Konfederaci ženských a rodinných organizací a hnutí ČSFR. Útěk z nevolnictví Dimitrij Běloševský Obavy před brzkou invazí běženců ze Sovětského svazu se v posledních dnech objevily i v našem tisku. Jde o zprávy, podle nichž nás a další země východní Evropy záhy zaplaví milióny utečenců směřujících na Západ. Prověrky Stanislav Cába Někde již proběhly a jinde dosud probíhají prověrky příslušníků Sboru nápravné výchovy, tedy vězeňské stráže. Rádio v podzemí Radko Pavlovec V květnu 1955 jsem byl představiteli ilegálního vězeňského odboje v koncentračním táboře Nikolaj na Jáchymovsku (gen.ing.dr.Václavem Palečkem, kpt.Zd.Bechyněm a Václavem Prokůpkem, spisovatelem) požádán, abych na lágru vybudoval informační službu. „Samuraj”, „Rudolf” a „Reportér” Vladimír Nečas Ze 450 lustrovaných pracovníků ČTK podle s StB spolupracovalo - podle tzv. registru svazků - 52 lidí; 23 měli statut agentů, 17 důvěrníků, ostatní byli "jen" informátory. Vymoženost nebo křivda Milena Šindelářová V nejbližších dnech bude Federální shromáždění projednávat vládní návrh o mimosoudních rehabilitacích neboli o velké restituci. "Jsme jediná země ve střední a východní Evropě, která se rozhodla uvažovat o myšlence restituce," řekl 20.listopadu na tiskové besedě místopředseda federální vlády Pavel Rychetský. Pohyb směr západ... a my Jaroslav Spurný, Jáchym Topol V roce 1991 je možné očekávat, podle odhadu západoevropských expertů, kolem 2,5 miliónu emigrantů ze SSSR. Toto číslo bude samozřejmě ovlivněno dalším politickým vývojem a zhoršováním hospodářské situace v Sovětském svazu.
Zahraničí
Občanská aliance Eugen Mihai Zprávy o netradičním průběhu 7.listopadu v Sovětském svazu i jinde poněkud zastínily nejnovější informace z Rumunska, kde docházelo od počátku listopadu denně k hromadným protestním akcím. Jiná země Dawid Warszawski Ve druhém kole polských prezidentských voleb nakonec zvítězil L.Walesa, vítězství je to však dost sporné. Obdržel sice téměř tolik hlasů, kolik očekával, když se pouštěl do volebního boje (či aspoň kolik tvrdil, že očekává). Číslované Republiky Jakub Karpinski První francouzská republiky existovala v letech 1792-1799. Druhá od roku 1848 do roku 1852. Třetí byla vyhlášena v roce 1870 během francouzsko-pruské války a trvala 70 let. Rošáda Saddáma Husajna Zbyněk Petráček Čtyři měsíce přitahuje Perský záliv pozornost celého světa. Jak se vojenská situace postupně vyhrocuje, do pozadí ustoupila původní příčina konfliktu, tedy irácká okupace Kuvajtu. Potlesk i varování Jan Herzmann Reichstag: mnohým lidem v Evropě naskakuje husí kůže při vyslovení názvu budovy, která léta byla a zřejmě znovu bude symbolem německé státnosti. Němci sami, v prvé řadě kancléř Kohl, se snaží přesvědčit, že jednotného Německa se nikdo obávat nemusí.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Rozhovory
Nikdo jiný na mém místě by nemohl jednat jinak Milena Sršňová Rozhovor s ministrem kultury Milanem Uhdem.
Téma
Jako by to nebyli lidé Jan Brabec Rodiče mentálně postižených dětí považují situaci v ústavní péči stále za kritickou. Nadměrná medikace, nekvalifikovaná péče, nezajištěné vzdělání a výchova, přílišná vzdálenost ústavů od Prahy, neobjasněné úrazy - to je hlavní obsah stížností, kterými se příslušné instituce seriózně zabývaly jen zřídka.
Ekonomika
Důchody a ústavní občanská práva František Vacek Jedním ze zákonů, který proti všem ústavním zásadám rovnosti zvýhodňoval jedny na úkor druhých, je zákon č.100/1988 Sb. o sociálním zabezpečení. Zvýhodnil ty občany, kterým byl důchod přiznán po 1.10.1988.
Civilizace
Svetová škola demokracie Egon Lánský V nedávnych dňoch sme mohli sledovať fascinujúcu hru, v ktorej kombinácia politiky a hospodárstva v snahe o kompromis nakoniec takmer vybočila od diplomacie a trhových argumentov až k takmer trhovníckym praktikám.
Komentáře
Za dverami politickej kuchyne Milan J. Žitný V posledných týždňoch tohoto búrlivého roka kulminuje nebezpečný jav, schopný spôsobiť v ľudských, občianských i politických vzťahoch medzi našimi republikami vážne poruchy s trvalými následkami. Budujeme stranu Petr Janyška "Potřebujeme [...] funkcionářský aktiv na úrovni místní, regionální, republikové," prohlásil v sobotu ve svém chytře vystavěném a brilantně předneseném vystoupení v Olomouci V.Klaus. Jsme skvělí Benjamin Kuras Tak už snad konečně nastal čas přestat se celonárodně bičovat po zádech, sypat si popel na hlavu a odívat se do pytloviny. Anglický common law Thomas Salamon Za návštěv Československa a Maďarska se setkávám s názorem, že čím je společnost svobodnější, tím by měla mít méně zákonů, neboli čím méně zákonů bude mít, tím bude svobodnější. Jako příklad se uvádí, že v ráji žádné zákony neexistovaly.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte