Z místa ředitele Úřadu na ochranu ústavy a demokracie byl odvolán Jiří Müller. Úřad samotný bude v nejbližší době formálně zrušen a všichni jeho pracovníci propuštěni; vznikne nový útvar s názvem Federální služba.

Vedením současného úřadu a budováním nového byl pověřen Jiří Novotný, který nastoupil na ministerstvo v létě a v žádném případě není zkompromitován spoluprací s bývalou Státní bezpečností. Ministr Langoš jeho pověření komentuje: „Jiří Novotný pracoval jako šéf sedmého odboru - extrémistické skupiny - a pracoval výtečně. Má vhled do problematiky zpravodajské práce a vzhledem k jeho demokratickému cítění nehrozí nebezpečí zneužití moci. Má velkou zodpovědnost před Bohem i svědomím.“ Tato věta možná vyjadřuje lépe než oficiální prohlášení ministerstva, proč byl Jiří Müller odvolán.

Příliš velký úřad

Pod Müllerovým vedením se z úřadu stal kolos delimitující budovy a technické zajištění pro pět tisíc zaměstnanců. Měl téměř tři tisíce zaměstnanců - tabulkové limity na pět tisíc se zatím nepodařilo naplnit. Expozitury či referáty (podřízené útvary na teritoriu) se začaly pomalu dosahovat množství, blížícího se počtu pracovišť bývalé StB. Na původní koncepci, která počítala zhruba ze sedmnácti sty zaměstnanci, se během pár měsíců zapomnělo.

Úřad alias Federální služba nebude podřízen FMV. Ministerstvo ho však není ochotno pustit dříve, než bude vybudována struktura (a obranné mechanismy) zaručující, že nebude možné službu zneužít a…

v39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2839

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte