Není nezaměstnanost jako nezaměstnanost: hodně záleží na tom, ve které zemi vás tato událost potká. Péče o nezaměstnané v SRN má k dispozici mnoho propracovaných metod, hustou síť pracovních úřadů, výzkumný ústav, dva odborné časopisy i počítačovou síť. Přečtěme si, jak vidí nezaměstnanost úředník pracovního úřadu, člověk aktuálně nezaměstnaný a malý podnikatel - všichni tři z Mnichova. Rozhovory jsme vedli několik dní před sjednocením Německa.

V roce 1989 činila nezaměstnanost v SRN v průměru 7,9%, ovšem s nemalými lokálními výkyvy - jsou oblasti pod 5% i nad 10%. Zdá se, že právě tady by se mohly začít hledat některé z příčin nezaměstnanosti a možná i návod, jak jí čelit. Zeptal jsem se na to Hanse-Petra Gschnella, mladého muže, který do mnichovské pobočky Spolkového pracovního úřadu nedávno nastoupil jako do svého prvního místa. Pokud má ve svých úvahách pravdu, analogie s naší situací jsou spíše hrozivé: máme víc toho, co nezaměstnanost zvyšuje, než toho, co ji snižuje.

Nezaměstnanost a prostor

Proč je v jižním Německu nejnižší nezaměstnanost?

Bavorsko bylo kdysi ryze agrárním státem a mělo plno nezaměstnaných, ale pak nastala změna struktury a začala převažovat nová místa v turistice, v hotelích a restauracích - samé služby. Je zde mnoho moderních zaměstnání, právě v Mnichově, Augsburku a Norimberku: místa úřednická a ve službách. V Mnichově se usidlují počítačové firmy. Naopak kolem hranice s Československem…

v34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte