V posledních zářijových dnech tohoto roku se v New Yorku uskutečnilo setkání rekordního počtu 71 potentátů od Albánie po Zimbabwe - králů, vévodů, prezidentů, ministerských předsedů. Funkcionáři odpovědní za diplomatický protokol si lámali hlavy, kdo bude sedět vedle koho a kolik času dostane před mikrofonem. Na World Summit for Children se přidělovalo skoupě, po minutách. Vůdci ze Surinamu a z Papuánska měli tři minuty, francouzský ministerský předseda Rocard čtyři, americký prezident Bush pět minut. Totéž maximum obdržel i Václav Havel.

Československý prezident se ubytoval na dvanáctém poschodí Plaza hotelu, který je ve správě Ivany Trumpové a ve vlastnictví jejího manžela Donalda Trumpa. Paní Ivana se dostavila k prezidentovi na snídani, „dychtivá si s ním vyměnit názory, umožnit trénink manažerů českých hotelů, sbírat peníze pro mrzáčky v sebeosvobozené vlasti, dozvědět se, jak všemožně by mohla pomoci“. (New York Times, 1.října)Tolik úvodem. Něco totiž o šlechetnosti našinců bohatců vím. Jsem pokladníkem v organizaci American Friends of the Sixty- Eight Publishers, Inc. (Američtí přátelé exilového nakladatelství Josefa a Zdeny Škvoreckých). Vzdor českým pověstem o bájných majetcích a štábu luxusně placených zaměstnanců to byl vždy podnik dělaný na koleně, který se léta pohyboval těsně u hranice finančního přežití. Založili jsme tedy přátelskou organizaci, na jejíž konto by mohli naši finančně úspěšní krajané věnovat sumu, kterou si pak odečtou z daní. Je…

v33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte