Nemohou už čekat!

Nedávno jsem jako předseda pobočky Konfederace politických vězňů v Českých Budějovicích při rozhlasové besedě právem konstatoval, že u okresního soudu v Budějovicích probíhají rehabilitace dobře. Ve srovnání s jinými civilními i vojenskými soudy se pracovníci tohoto soudu mohou pochlubit mimořádnými výkony.

A pak jsem se 10.10. zúčastnil zasedání ústředního vedení Konfederace politických vězňů v Praze a uvědomil si, jak nepochopitelně zdlouhavá cesta čeká ty, kteří se konečně dočkali rehabilitace. Zjištěná čísla jsou šokující. Ze stovek rehabilitovaných politických vězňů se částečného odškodnění ministerstvem spravedlnosti zatím dočkalo jen třináct lidí. Úpravy důchodů (prostřednictvím okresních odborů sociálních věcí) se zatím nedočkal nikdo.

Kde zůstala spravedlnost a morálka? Kde zůstala prohlášení příslušných ministerstev, proklamovaná na shromáždění politických vězňů v únoru t.r. v Praze? Kalkuluje se snad s tím, že jde vesměs o lidi staré a nemocné? A že stačí vše trochu protahovat a nebude komu vyplácet? Snad se díky jasnému a nesmlouvavému postoji předsedkyně České národní rady Dagmar Burešové konečně něco změní.

Nemají-li se rehabilitace stát jen posmrtným gestem, musí se na práci soudů i příslušných ministerstev ještě hodně změnit. A rychle.

Stanislav Cába

Oběť a její kat

(projev poslance Josefa Šimečka na zasedání ČNR dne 10.10.1990)

Jsem jedním z politických vězňů…

v33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte