Vojenská kontrarozvědka patřila ještě nedávno do pravomoci federálního ministerstva vnitra; fungovala jako III.správa Státní bezpečnosti. Po menších tahanicích (ministr Sacher nejdříve souhlasil, potom zase ne) přešla 1.4.1990 formálně pod ministerstvo obrany, legislativně bylo vše vyřešeno až v létě.

Pod armádou pracovala tato složka už v letech 1948–52. Nesla tehdy název Obranné zpravodajství (OBZ) a jednoznačně sloužila k likvidaci všeho, co se komunistickým vůdcům nebo jejich sovětským poradcům na armádě nelíbilo. I později, už pod ministerstvem vnitra, byla využívána zejména na tzv. vnitřní bázi (obdoba civilního boje proti vnitřnímu nepříteli); skutečné protišpionážní činnosti se příliš nevěnovala. V roce 1967 se VKR v souvislosti se sjezdem spisovatelů a strahovskými událostmi zaměřila na potlačování vlivu intelektuálů v armádě (vysokoškolské katedry, vojenské výzkumné ústavy). Zároveň se uvnitř složky začala formovat skupina, která pracovala na koncepci převedení VKR (jako čistě zpravodajské služby) zpět pod armádu. V srpnu 68 se kontrarozvědka dala plně do služeb normalizátorů a rozhodující měrou se podílela na „očistě armády“, jejíž politický profil hlídala až do listopadových událostí.

Nejdříve však očistila samu sebe, z jejích řad bylo vyloučeno asi osmdesát lidí. VKR měla pod kontrolou celou armádu, až do posledního vojína. Veškeré jí shromážděné informace šly na vedení ministerstva vnitra. Teprve to rozhodovalo, které údaje předá velení…

v32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte