k článku P.Janyšky „Očista s eufemismem”, Respekt č.29

Svobodně zvolené OF má prostřednictvím vlády v rukou socialistické řízení ekonomiky, paradoxně vykonávané a přenášené „starými kádry“ KSČ, pod jejichž vedením se začíná definitivně rozkládat pracovní morálka. Začátkem roku jsme na očistu mnohdy rezignovali, abychom dále nebystřili sluch p.Pitharta, což prospělo „kádrům“, všeobecné apatii a připravilo i současný stav. To jsou věci tak vážné, že nám zřejmě uniká ještě něco mnohem vážnějšího: stát, který centrálně řídí své hospodářství, se chová jako totalitní, a tedy totalitní je.

Po svobodných volbách se hospodářská a politická situace dostaly do protikladu. Existují jen dvě možné varianty dalšího vývoje: buď se hospodářská situace přizpůsobí politické, nebo naopak.

Konkurence a ekonomické zákony tržních mechanismů řídí hospodářství lépe než sebemoudřejší elita centra. Nejnovějším (současným) důkazem jsou ekonomické výsledky švédského státně-socialistického hospodářství. A mezi mírou svobody a ekonomickou výkonností společnosti je historicky doložitelná přímá úměrnost. Proto se prozíraví politici a liberální ekonomové ve vládě zbavují nástrojů řízení, proto se připravuje privatizace - ne jako všelék, ale jako nezbytná podmínka zlepšení ekonomiky a zachování rodící se demokracie státu a svobody jeho občanů. To se…

v32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte