Od počátku roku 1990 probíhají v rámci tzv.Vojensko-vlastenecké výchovy armádní školení. „Cílem je přesvědčit vojáky o nezbytnosti posilovat obranný charakter armády v procesu její důsledné přestavby a demokratizace a motivovat je k činům pro zachování vysoké bojeschopnosti vojsk a štábů i v současné situaci.“ Tak hovoří brožurka, kterou mají školitelé k dispozici.

Stejné fráze používali i vojenští představitelé minulých dvaceti let. Situace v armádě však frázím neodpovídá a většina vojáků nechápe jejich smysl. Natož neodborná veřejnost. Ta je sice informována poměrně dobře, ale velký počet tiskovek a novinářské zájezdy do vojenských prostorů nedostatek činnosti v reorganizaci armády zastírají. Z rozhovorů s důstojníky vyplývá, že jsou všichni pro značné snížení početního stavu armády a pro její poloprofesionalizaci. Snad se tak projevují ti méně důležití, protože zjevné kroky k realizaci této myšlenky nejsou nikde vidět. Pravda, částečně se upravují základní vojenské řády a novelizuje se branný zákon. Základní vojenská služba bude zkrácena o čtvrtinu. Federální shromáždění schválilo zákon o civilní vojenské službě v délce dvacet sedm měsíců, ovšem s dost tvrdými, prostě „vojenskými“ podmínkami.

Výnosem ministra obrany byla zrušena Hlavní politická správa a místa dvanácti tisíc politruků, ale titíž jsou zařazováni do jiných funkcí, často právě ve Vojensko-vlastenecké výchově. Podle svědectví vojáků dále indoktrinují armádu svými názory. Redakce Impuls,…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2829

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte