Náhodou jsem se zúčastnila jedné z pravidelných schůzek kulturní komise pléna poslanců ONV Prahy 3. Komise toho dne projednávala mj. žádosti o přidělení divadla Akropolis v Kubelíkově ulici. Rozhodla se nakonec jednomyslně doporučit radě ONV, aby vyhověla žádosti Romské občanské iniciativy (ROI), která chce v Akropoli zřídit první stálé romské divadlo v Československu.

Základem širšího kulturního působení by se stal divadelní a folklórní soubor PERUMOS, který pracuje již šest let jako pochůzkové divadlo, dosahuje značné profesionální úrovně a má za sebou úspěšné zájezdy do Francie a Švýcarska. Pod záštitou ROI začíná pracovat umělecká agentura, která bude romským hudebním a divadelním souborům zajišťovat vystoupení. Co však chybí, je stálá scéna.

Odpověď na danou otázku zdaleka není jasná. Klub Akropolis je ve špatném stavu a vyžaduje rekonstrukci zhruba za 20 miliónů korun. ROI tolik peněz nemá. ONV Praha 3 chce kulturu na obvodě i nadále dotovat, zejména zajímavé iniciativy, ale 20 miliónů na divadlo rovněž nemá. Informace o tom, co slíbil nebo neslíbil primátor Kořán, se rozcházejí. S ministerstvem kultury bude ROI teprve jednat, o pomoc a podporu se obrátí také ke Světové unii Romů do zahraničí.

I když by se podařilo potřebné peníze sehnat (a věřme, že se to podaří), existuje druhý problém: co na to řekne 85 tisíc neromských, „bílých“ voličů třetího pražského obvodu? Budou stejně osvícení jako kulturní komise? Stejně přející jako KC OF Prahy 3,…

v28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte