Ani ne před měsícem vítala Kanada Nelsona Mandelu jako bojovníka za práva původních obyvatel Jižní Afriky. Nyní má kanadská provincie Quebec těžkou hlavu s bojem svých vlastních původních obyvatel. Dvacet mil od Montrealu v turistickém městečku Oka stojí proti sobě za barikádami ozbrojené jednotky Mohavské společnosti bojovníků a quebecké provinciální policie.

Poblíž města, v blízkosti indiánské rezervace Kanesatake, je asi pětapadesát akrů borového lesa. Les si Mohavkové vysázeli před sto lety a je v něm také jejich posvátné pohřebiště. Přestože Mohavkové pozemek nikdy nikomu neprodali ani nepostoupili, jeho nominálním vlastníkem je nyní jeden francouzský podnikatel. Jako o mnohá jiná území, i o tento pozemek se Mohavkové již léta bezvýsledně soudí. Uplatňují nárok až na 85% quebecké půdy.Město se rozhodlo využít tohoto území k rozšíření golfového hřiště. Starosta města získal soudní povolení k zahájení prací, přestože soud půdu ještě nikomu definitivně nepřiřkl. 11.března Mohavkové vztyčili barikádu. 10.června napsal starostovi quebecký ministr pro záležitosti původních obyvatel John Ciaccia: „Jsem si vědom, že v případě soudního příkazu je zákon na vaší straně, ale mám zato, že tato situace se vymyká běžně pojímanému právu. Jak prohlásil bývalý premiér René Lavesque v Národním shromáždění, zákon bývá někdy osel.“ (Citoval Charlese Dickense.) "A v podobných případech by se poslanci neměli schovávat za zákony, nýbrž jednat zodpovědně a velkoryse."Druhý den v…

v23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte