Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Co vezeš, bratře?

Jak jsme se nedávno mohli dočíst v novinách (Pašeráci jsou na sladké, MF, 31.7.90), požádal jistý "polský kšeftař" jistou vedoucí blíže neurčené samoobsluhy "na Tanvaldsku", aby pro něj objednala třicet metráků cukru.

Jak jsme se nedávno mohli dočíst v novinách (Pašeráci jsou na sladké, MF, 31.7.90), požádal jistý „polský kšeftař“ jistou vedoucí blíže neurčené samoobsluhy „na Tanvaldsku“, aby pro něj objednala třicet metráků cukru. Paní vedoucí měla pochybnosti, zda se zákazníkovi podaří takové množství převést přes hranici, ale on ji uklidnil: „S tím si nedělejte starosti, já už si poradím.“

Bezvýsledně jsem se snažil o kontakt s autorem článku, značkou (ouš) z liberecké redakce. Ptal jsem se tedy na bližší podrobnosti alespoň jeho kolegů, ale ti, bohužel, nic o cukrové spojce nevěděli. Je to škoda, protože pokud události proběhly skutečně tak, jak stojí psáno, proklouzl nám pod rukama geniální obchodník. Z informací polské ambasády v Praze totiž vyplývá, že cena cukru se na tamním trhu pohybuje kolem 2800 zlotých. Při dnes platném kursu (1:280 v soukromých směnárnách) to tedy dělá přesně 10 korun za jeden kilogram; v ČSFR pak za totéž množství zaplatíte 10,50 Kčs. Náš imaginární „cukrový baron“ tím pádem ve finále tratí na sladkém kontrabandu něco kolem patnácti stovek, práci, benzín a riziko nepočítaje.Surrealistickou historku použila značka (ouš) jako úvod k rozhovoru s kontrolorem harrachovské celnice Jiřím Janouchem. Dověděli jsme se tak o vyčerpávajících šichtách, kdy pohraniční orgány musejí zvládnout čtvrteční a páteční „návraty Poláků zaměstnaných od Tanvaldu přes Mladou Boleslav až po České Budějovice“. Kromě nespecifikovaného množství záchodových mís, ledniček a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.