Autor fejetonu „Budu provádět trestnou činnost“ (Fórum 25/1990) Vladimír Voves napsal text, který vyhovuje vkusu podprůměrného čtenáře. Zvolil ten nejsnadnější způsob psaní: bezbřehou ironii.Tvrdá ruka na lumpy, to je požadavek, který se ozývá vždy, když je nutné řešit nějaký společenský problém. Nemazlit se s těmi, kteří porušují společenské normy, dodržované slušnými lidmi. Jak to končí, když se pak najde síla, která takové zdánlivě správné volání vyslyší?Německo bylo po zákonu, který byl odůvodněn brutálním přepadením banky, zemí se zanedbatelným počtem trestných kriminálních činů; olympiáda v roce 1936 je ještě dnes vzpomínána autory jako je pan Voves. Všichni zločinci, kapsáři, pasáci, prostitutky, vrazi a lupiči a osoby práce se štítící i ti, kteří k tomu měli sklony nebo již předtím byli trestáni a zatím nic neprovedli, skončili v koncentračních táborech. Pořádkumilovní občané tleskali a libovali si, jak má Vůdce silnou ruku.Mussolini rozbil mafii a učinil z Liparských ostrovů nejzalidněnější území světa.Stalin se úspěšně postaral o to, aby se Sovětský svaz dostal na suverénně první místo před výše uvedenými pány.

Co tím dokázali? Snížila se kriminalita? Přestala snad jistá část populace, vystrašená tvrdými tresty a krutými podmínkami, se svojí asociální činností?Dlouhodobé statistiky prokazují, že kriminalita je prakticky ve všech zemích se srovnatelnou ekonomickou a kulturní úrovní stejná. Je to dáno asi tím, že všichni patříme k jednomu živočišného…

v21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte