Máme spoustu komplexů, které nás nutí neustále sobě i jiným dokazovat, jaké udivující schopnosti v nás dřímají a jaký význam a postavení by nám měl svět přiznat. Nejspíše to je ten pravý důvod, proč jsou u nás výročí tak často oblíbenou záminkou ke slavnostem, které by nikde jinde nikomu na mysl nepřišly. Takovou záminkou se stalo i stoleté výročí Zemské jubilejní výstavy v Praze, které připadá na příští rok. Tragikomický nápad uspořádat v roce 1991 obdobnou výstavu našel kupodivu mnoho přívrženců. Patří k nim i ing.Bohuslav Zajk, autor článku „Nejstarší průmyslová výstava v Evropě!“ v Technickém týdeníku z 29.5.B.Zajk nachází jistou paralelu mezi situací před sto lety a dneškem; spatřuje ji v tom, že se naše zdecimované národy „snaží vylézt z propasti do jednotné a integrované Evropy“. Ponechme stranou skutečnost, že Evropa není ani jednotná ani integrovaná. Podstatné je, že situace našich národů tehdy a nyní je zcela odlišná.

Zemská jubilejní výstava roku 1891 byla úspěšnou, ambiciózní ukázkou toho, co tu reálně existovalo: rozvinutý průmysl, obchodní podnikání, úspěchy na evropském trhu, slušná znalost evropské kultury, slibně se rozvíjející kultura česká (tschechisch) i kultura v Čechách (bömisch). Před sto lety byly naše národy na vzestupu, který vyvrcholil dnes nostalgicky vzpomínaným desátým místem ČSR v žebříčku nevyspělejších zemí světa. My dnes, chceme-li jednou být kulturní, prosperující zemí, musíme teprve všechno od základů změnit.Repríza výstavy…

v21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte