Milost mimo pořadí

Ve středu 18.7.1990, jsem se v Lidových novinách dočetl, že formou abolice zastavil prezident republiky Václav Havel trestní stíhání proti bývalému premiérovi, nyní předsedovi KSČS Ladislavu Adamcovi ve věci §158 (zneužití pravomoci veřejného činitele). Byl trestně stíhán za to, že s jeho souhlasem nebyla požadována na Josefu Korčákovi v souvislosti s jeho odchodem z funkce částka 26.340 Kčs, která měla být proplacena za zůstatkovou hodnotu nábytku Úřadu předsednictva vlády. Tuto částku Ladislav Adamec kompenzoval z dispozičního konta předsedy vlády. Jak opatrnicky píše Rudé právo ze čtvrtka 19.7.: „tento převod nebyl však pravděpodobně účetnicky vykázán“.

Položíte mi otázku, co mne na tom tak pobuřuje. Prezident republiky využil svého práva, bývalý premiér, nyní předseda KSČS má konečně klid ke své práci, který potřebuje. Podle sdělení ředitele odboru právní pomoci ministerstva spravedlnosti ČR, došlo tomuto odboru od ledna do konce května t.r. asi 5000 žádostí o milost. To tedy znamená, že žádost pana Adamce o zastavení trestního stíhání byla vyřízena mimo pořadí. Kdy však dojde řada na ty, kteří se ani zdaleka nedopustili trestné činnosti, která byla ohodnocena takovou škodou. V současné době vykonávají mnohaleté tresty odnětí svobody, např. v NVÚ Valdice. Uvedu jeden příklad za všechny, kterých by se našlo v našem NVÚ daleko více.Jaroslav Turna byl odsouzen za to, co nikdy nespáchal. Přes dva roky je znám pravý pachatel trestného…

v20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 14 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 14 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte