Po vystupení Mariana Čalfy ve FS jsme se dočkali i projevu předsedy české vlády Petra Pitharta v ČNR. Byl to projev prý působivý, alespoň podle nadšených ohlasů v denním tisku.

Podle mého mínění se občané nic nového a převratného nedozvěděli. V projevu p. Pitharta chybělo to podstatné: myšlenky a představy kompetentního činitele, jak z té šlamastyky ven. Nejmarkantnější je to v pasážích týkajících se ekonomiky. Stručně řečeno: něco ještě nefunguje, to, co funguje, je třeba zachovat, atd. atp. Jsou dvě možnosti - obě skličující - buď předseda vlády neví, jak dál, nebo to ví, ale je to tak deprimující, že to zatím před námi tutlá.

Že by myslel vážně, že podmínkou úspěchu ekonomické reformy je oživení činnosti obcí (obec - polis), se mi zdá nepravděpodobné. P. Pithart varuje před destabilizací podnikové sféry; ano, tam je zakopán pes. Dotkl se oněch pověstných „struktur“, a to struktur zděděných, tvořených téměř výlučně členy KSČ. A tyto struktury, jak vyplývá z vystoupení pana premiéra, mají být zárukou úspěšného zavedení ekonomické reformy.

Cílem p. Piharta ve funkci předsedy vlády je tedy tyto podnikové struktury zachovat a pokud možno urychleně upevnit. V praxi tudíž hodlá náš nový premiér postupovat podle návodu či doporučení politologa Zdeňka Mlynáře, s kterým v této otázce ještě na sklonku roku vehementně před zraky miliónů diváků opakovaně nesouhlasil.

Pochopil-li jsem p. Pitharta správně, potom tedy Pánbůh s námi!

v02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte