Joshua Charap studoval ekonomii na Massachusetts Institute of Technology a Pennsylvánské univerzitě. V letech 1987–88 strávil na výměnném stipendijním pobytu IREX rok v Praze, kde se pohyboval se mj. v Prognostickém ústavu. Pracoval v Mezinárodním měnovém fondu, loni v září spolupracoval v Polsku s Jeffreym Sachsem, harvardským ekonomem, který je tvůrcem polské reformní strategie. Nyní je Joshua Charap poradcem ministra pro hospodářskou politiku a rozvoj ČR Karla Dyby. Navzdory svému pracovnímu vytížení nám poskytl rozhovor, který jsme nazvali Pravidla hry.

Pan Komárek varuje před následky, které by mělo chystané uvolnění cen ve stávající monopolní struktuře československé ekonomiky. Vy s panem Dybou jste se v Lidových novinách postavili za uvolnění cen. Mohl byste rozvést vaše argumenty?

My na ministerstvu teď sice pracujeme na různých protimonopolních administrativních opatřeních, ale tou nejúčinnější obranou by byla konvertibilní měna. Jenže konvertibilní měnu bez volných cen nemůžete mít, to je absurdní. Můžete mít volné ceny bez konvertibilní měny, ale tady nastupují Komárkovy argumenty. Jediným řešením je směřovat k uvolnění cen a konvertibilitě koruny ruku v ruce. Bez zahraniční konkurence by společnost díky té monopolní struktuře trpěla. Když však bude koruna směnitelná, stáváte se okamžitě součástí světového trhu a světové ceny tvoří strop, nad který domácí monopolní výrobci prostě nemohou jít. A z hlediska spotřebitele je možné…

v19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte