Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Zaručeně pravé podvrhy

Mít privilegovaný přístup k utajovaným informacím ještě vůbec neznamená mít přístup k pravdě. Jestliže podstatou něčí činnosti po léta bylo pronásledování pravdy a prefabrikování lží a jestliže tato jeho činnost byla nejenom legální, ale "společensky" neobyčejně vysoce hodnocená, musíme očekávat, že i kdyby se chtěl sebeupřímněji vrátit k životu v pravdě, nebude to mít lehké.

Mít privilegovaný přístup k utajovaným informacím ještě vůbec neznamená mít přístup k pravdě. Jestliže podstatou něčí činnosti po léta bylo pronásledování pravdy a prefabrikování lží a jestliže tato jeho činnost byla nejenom legální, ale „společensky“ neobyčejně vysoce hodnocená, musíme očekávat, že i kdyby se chtěl sebeupřímněji vrátit k životu v pravdě, nebude to mít lehké.

Když proto co chvíli čteme v tisku senzační výpověď údajně pocházející ze samého lůna StB, měli bychom ji vždy posuzovat především jako psychopatologický materiál.Někdo se bude možná s těmito odhaleními chtít vypořádat tak, že je prohlásí za podvrhy - neboť rysů neautenticity a vnitřních rozporů je v nich věru dost. Mohou být pravá v tom smyslu, že skutečně pocházejí z těchto kruhů a že dokonce obsahují i původně utajované informace. To však ještě neznamená, že jsou to výpovědi pravdivé - takto snadno se k pravdě nedá od lži dospět.Tyto produkty mají některé společné rysy, které bude užitečné mít po ruce, až se zase objeví nějaký další:* Přinášejí nějaké hrůzostrašné sdělení, které si chce dodat přijatelného motivu tím, že se prezentuje jako varování.V textu nadepsaném „Agent StB se přihlásil“ v Lidových novinách ze 24.5. se v úvodu výslovně prohlašuje: „Celá naše společnost je v nebezpečí a cítím, že je čas promluvit.“ Agent, který údajně požádal o setkání redaktora Reflexu (č.5, rozhovor nazvaný „Hlas StB“ je datován „Duben 1990“), cítí zase potřebu napravit, že se o StB mluví "dost…

v17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte