Filozof Bertrand Russel stržil od historiků i sociologů posměch, když ve své knize Svoboda a organizace, zahrnující stoleté dějiny Evropy od Vídeňského kongresu do vypuknutí první světové války, označil náhodu za jeden ze tří hlavních dějinotvorných faktorů. Zvlášť nepřesvědčivě působilo v odborných kruzích jeho tvrzení, že jednou z příčin světové války byla chromá ruka císaře Viléma II., která jej ponoukala k siláckým kouskům a nakonec k touze ukázat všem, že na ně stačí a že nejen Německo, ale i on sám je nade všecko. Aniž hodnotíme všeobecnou platnost Russelova axiómu a jeho konkrétní aplikaci, konstatujme, že se nahodilá okolnost někdy stává spouštěčem dalekosáhlého dění.

Možná, že fatálním spouštěčem první vylučovací série v našem polistopadovém politickém životě, která postihne neduživou čs.demokratickou levici, bude americká letenka, která by předsedovi byla propadla, kdyby vyloučení R.Battěka, iniciátora Klubu sociálních demokratů Občanského fóra, bylo o 24 hodin odloženo. Již před sedmi lety se J.Horák pokusil převzít otěže exilové strany - a neuspěl. Dnes je doma pevně třímá v ruce a nedá si své postavení zpochybnit ani námitkou, že nedostal do parlamentu jediného „svého“ kandidáta a v rodném hradeckém kraji sám propadl.Ani sjezdové většiny nejsou věčné, zvláště v dobách revolučních přeměn, proto bylo nutno preventivně, definitivně a jednoznačně vyřešit vleklou prestižní otázku volební strategie a vytvořit tím předpoklady pro dalekosáhlou, i když…

v17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte