Bylo jí 76 let. Už třetím rokem vdova našla si skromný, ale smysluplný způsob života. Byla hrdá na to, že většinu problémů s úřady, řemeslníky nebo v obchodech si dokáže vyřídit sama.

Když se rozpoutala listopadová bouře, miloval jsem ji za to, jak ztratila svůj rodičovský strach, kvůli kterému jsem musel po léta censurovat své vyprávění o tom, co zrovna dělám.Žila sama v malém bytě na hranici Žižkova a Vinohrad a vynakládala velké úsilí, aby jej pořád udržovala v čistotě a pořádku. Nejvíc ze všeho se bála, když něco v bytě přestalo fungovat - akumulační kamna, vodovod, světlo. Kvůli bércovým vředům pro ni chození bylo trápením a už v duchu viděla, co všechno bude zase muset obejít. 4.června se vrátila z pedikúry, bez které byla pro ni chůze ještě obtížnější. Vystoupila do mezaninu, kde ještě v 50.letech visel krucifix. Teď tam chyběl i její plynoměr. Někdo jej během dvou hodin její nepřítomnosti odmontoval a odnesl. Dovedu si představit, jak ji to muselo zděsit a rozhořčit zároveň.Do nemocnice jsem byl odpoledne přivolán, až když už máma nežila. Rozrušená doběhla k sousedce a pak se dala do řeči se sousedem. Náhlá cévní příhoda v mozku s ní zatočila, ochrnula na pravou polovinu těla, spadla na zem a zřejmě při pádu jí praskl bércový vřed. Než přijela sanita, ztratila mnoho krve. Než další sanita přivezla z jiné nemocnice novou krev, umřela. Doma na stole tikaly hodinky a ležely volební lístky. Věděla, koho bude volit.Už se to nedá svést na bolševika. Už je to…

v14.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v14.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte