Nevyjasněná budoucnost státoprávního uspořádání na Blízkém východě a masový exodus sovětských Židů do Izraele přitahují pozornost celého světa. Těmito otázkami se začíná zabývat i náš tisk, pohříchu ovšem způsobem „evropsky liberálním“, tedy v praxi propalestinským. Využívá všeobecnou neznalost faktografie a místních reálií mezi československou veřejností a místo aby zasvěceně informoval, zaujímá definitivní stanoviska. Pro kritičtější přijímání podobných závěrů a základní orientaci je nezbytné uvést několik poznámek.

Matoucí mapy

Podívá-li se čtenář běžného deníku na jakoukoliv mapu naší produkce, aby zjistil, kde vlastně leží ona okupovaná území, nenajde zhola nic. Do zkroucené nudličky Izraele se zakusuje až téměř k moři Jordánsko, v jehož hranicích jsou zaneseny lokality známé z televizního zpravodajství o intifádě. Československá kartografie zde už čtvrt století ignoruje obecné zásady znázorňování politických útvarů de facto nebo de iure, tedy podle skutečnosti nebo podle práva. Proč respektuje demarkační čáru na Korejském poloostrově (místo teoretické 38.rovnoběžky) nebo linii příměří mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru coby politické hranice, zatímco v případě Izraele tvrdošíjně setrvává na stavu před šestidenní válkou? Takto vedená hranice platila v tisíciletých dějinách Svaté země pouhých 17 roků (1950- 1967), a tudíž nevyjadřuje realitu, ale ani právo, protože jordánská svrchovanost, vyznačená na našich mapových dílech, měla pro…

v13.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte