24.-26. května se v Domě Sudetských Němců v Mnichově konal 33.kongres Federativní unie národností Evropy (Union Fédéraliste des Communautés Ethniques Européennes). Unie byla založena v r.1949 ve Versailles a v současné době sdružuje 31 řádných členů - malých i velkých spolků a organizací ze 14 evropských států, jejichž souhrnná členská základna se odhaduje na víc než 30 miliónů.

V loňském roce se Unii podařilo získat postavení konzultativní nevládní organizace při Evropské radě, což znatelně posílilo její prestiž a vliv. Poslanec Evropského parlamentu, snad největší prominent na kongresu, hrabě von Stauffenberg se již delší dobu snaží prosadit, aby zároveň se sjednocením (zatím západní) Evropy v r.1992 zde začala platit i Charta práv národnostních menšin. Charta už je vypracovaná, ovšem zatím ji kompetentní instituce považují spíše za „problém navíc“.Letošní kongres měl název „Národnostní menšiny - partneři na cestě do Evropy“. Referáty členů předsednictva UFCE prozrazovaly léta práce s problematikou vztahů na ose mocnější - slabší. Pojem demokracie jako systému „rovných“ šancí ve smyslu „většina má pravdu“ a „co si vybojuješ, je tvoje“ v západní Evropě, zdá se, naštěstí odeznívá a našinec může jen závidět. Například v Německu žije asi padesát tisíc Dánů, v Dánsku třiadvacet tisíc Němců. Obě menšiny jsou na základě vzájemných prohlášení vlád SNR a Dánska tak hýčkány finančními prostředky a legislativními jistotami, že ani nemají dost zájemců o jejich využití …

v13.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte