Ve středu 3O.května přijel do Prahy na dvoudenní návštěvu předseda litevské Nejvyšší rady, donedávna rovněž předseda Sajudisu Vytautas Landsbergis. Byla to jeho první cesta, kterou ve funkci předsedy podnikl na západ od Litvy. Pozval jej V.Havel, jako první mezi všemi prezidenty. Oficiální formulace zněla, že to byla „soukromá návštěva na osobní pozvání prezidenta V.Havla“. Ještě že zná jazyk diplomacie tolik odstínů.Toho samého dne, kdy z Moskvy odjížděl do Prahy předseda litevského parlamentu, odlétal odtamtud i další státník, sovětský prezident, na summit s G.Bushem. A toho samého odpoledne přijímal v Praze čs. prezident nového sovětského velvyslance. Ten prý proti Landsbergisově návštěvě Prahy nijak neprotestoval.V.Landsbergis, jemný, kultivovaný pán středního věku, působí dojmem usedlého profesora, jaké znala předválečná Evropa: trojdílný oblek, kulaté brejličky, šeplavý hlas, pomalá dikce, kterou občas přeruší suchý smích. Hovoří slušně anglicky, s polštinou se ale přece jen cítí volněji. Povoláním muzikolog, jeho žena klavírní virtuos. On sám nebyl snad nikdy sovětským režimem vězněn, jeho žena však strávila devět let v koncentráku na bajkalském ostrově Falkon. Důvod: kromě toho, že Sověti násilím vysídlili celou vesnici, byli její rodiče zámožní rolníci. To pak člověk vidí sovětský systém jinak než perestrojkový tajemník, chráněný nomenklaturní hradbou.

Pane předsedo, toto je Vaše první zahraniční cesta v prezidentské funkci?

Druhá, moje…

v13.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte