V šedesátém čtvrtém čísle Lidových novin jsem si se zájmem přečetl noticku Jana Hlouška věnovanou obraně čs.knižní kultury před „nekontrolovatelnou zvůlí“. Není sporu o tom, že naše knižní kultura takovou obranu potřebuje, nicméně je třeba neplést si skutečně závažné problémy s drobným fízlováním. Bohužel, právě tuhle maličkost autor LN nezvládl.

J.Hloušek navštívil prodejnu Nezávislého tiskového střediska a na pultě mu padl do oka Frolíkův bestseller Špión vypovídá. Letmou prohlídkou zjistil, že jde o: „celkem úhledné kartonované vydání, pořízené levnou fotografickou technikou, schází copyright, tiráž a samozřejmě i dnes obligátní IBSN… Pirátská edice, nic víc. Vzhledem k tomu, že knihu má v nejbližší době vydat nakladatelství Práce, musel si někdo zatraceně přivstat. Nemám nic proti podnikavosti, ale tohle mi vyrazilo dech."Jan Hloušek si mohl ztrátu dechu ušetřit, kdyby zvedl telefon a přímo v NTS se zeptal na pár maličkostí. Dověděl by se mimo jiné, že tihle piráti si "přivstali“ opravdu řádně. Uvedené vydání začalo pár nadšenců z okresního města připravovat v létě 1989, tedy v době, kdy nakladatelství Práce mělo ještě starosti se zcela jinými tituly. Nevím, nakolik je J.Hloušek informován o cenách fotografické techniky v samizdatu a o podzemních výrobních lhůtách tak obsáhlého textu. I to se mohl dovědět, ale neměl zájem. Zdá se mi pod úroveň objasňovat nerentabilnost předlistopadových edicí, ale protože z Hlouškova textu přímo čiší pudová nenávist k …

v11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivan Lamper

editor

Ivan Lamper
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2135

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte