Při lhostejné a kusé informaci, jakou Čs.televize poskytuje o svých denních pořadech, se lze celkem bezpečně spolehnout, že divákovi unikl padesátiminutový dokumentární film bratislavské televize, vysílaný v pozdní hodině v neděli 18.2. na prvním programu. Hlasatelka, když ohlašovala pořad s názvem „Vyhasnuté do svetla“, řekla pouze, že v tom a v tom čase bude odvysíláno jakési „zvláštní“ setkání v jakési obci Sovinec. Jedině tvor mezi televizními diváky tak kuriózní, jakým je znalec místopisu neoficiální kultury minulých let, se mohl dohadovat, že se pořad bude nějak týkat fotografa Jindřicha Štreita, který už řadu let v Sovinci žije.

Na svých dokumentárních snímcích po celou tu dobu kronikářsky zachycuje všechno zajímavé, co se v obci odehrává na veřejnosti i v soukromí, dělá tedy vlastně to, co filmová kritika u dokumentárního filmu označuje jako „časosběrné snímání“. Avšak na rozdíl od toho, jak tomu obvykle bývá ve filmu, s obrovskou diskrétností a laskavostí. Protože J.Štreit platí za jednoho z našich nejlepších dokumentárních fotografů, pořad natočený v listopadu 1989 byl asi dramaturgií „provozně“ koncipován jako jeden z nepřehledné řady kulturních medailonů horší či lepší kvality, jaké se v minulých letech vysílaly.

Nezůstalo však naštěstí jen u této rutiny. Kamera zabírá mramorové náhrobky, zatímco neviditelný žnec si na hřbitově kosí trávu pro králíky. Sovinec - prosperující městečko, které mělo 1500 německých obyvatel, se v roce 1946 odsunem zcela…

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte