V okrese Český Krumlov, v obci Horní Třebonín dodnes žije několik rodin, které po celou dobu s větším či menším úspěchem vzdorovaly kolektivizaci. Lidé unavení nesnadným životem v nevraživém prostředí, okradení a stále bez možnosti rozhodovat o svém již velmi skromném majetku. Věční kverulanti s pověstí málo úspěšných rebelů, krajně nedůvěřiví a podezíraví outsideři venkova, poslední živé svědomí kraje. Tito lidé se skrovným zbytkem sil vítají dnešní pronikavé změny jediným požadavkem: aby se jim konečně přestalo škodit. To je vše. A narážejí jako dosud na studený val ignorance a povýšenectví, na bariéru starých struktur s novým názvem. Co se pro tyto oběti socialistického pojetí vesnice změnilo? To je, myslím, přesně ta rovina, na níž se lze tázat po účinnosti dnešních přeměn. Sedlákům zakořeněným na české vesnici, obklopeným vyvlastněnou půdou a polorozpadlými budovami jejich ještě méně úspěšných sousedů, může srozumitelná politika symbolů zvednout hlavu. Tvrdou realitu a pocit naprosté marnosti však nový název republiky nenahradí.

V neděli 19.listopadu 1989 večer, dva dny po hrubém policejním zákroku na Národní třídě, bylo na jevišti pražského Činoherního klubu založeno Občanské fórum. Venku zatím tísnivým očekáváním pulsovala ulice, ještě se zatýkalo, situace byla nejistá a zároveň nadějná. O další dva dny později, po první velké policií neatakované demonstraci, s mandátem zaplněného města vzalo na sebe Občanské fórum úkol reprezentovat demokraticky smýšlející…

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte