V nově vzniklé galerii Genesis (sbor Českobratrské církve evangelické, tř.W.Piecka 60, Praha 2) se koná od 6. do 27.března komorní výstavka asi třiceti kreseb a akvarelů Miroslava Rady. Pražský výtvarník zde vystavuje ilustrace s biblickými motivy pro připravovaný druhý díl dětského zpěvníku.

Nejde rozhodně o tuctovou výstavu, jakých jsme zvyklí vídat v Praze desítky, ale o skrytou, zato však mimořádnou a sváteční příležitost k setkání s biblickými náměty. Donedávna tabuizované téma však v tomto případě není podstatné. Podstatné je to, jakým způsobem je malíř podává. Všechny náměty, starozákonní i novozákonní, má Miroslav Rada hluboce prožité a procítěné. To je nepochybně kořenem úspěchu. Dokonalé výtvarné zpracování budí dojem přirozenosti a samozřejmosti, jako by tyto malé skvosty vznikaly bez námahy, podobně jako manýristické bronzy či Mozartovy skladby. Diváka znovu překvapuje, že u témat tolikrát již zobrazených je stále ještě možné přijít s novou kompozicí a novým ikonografickým schématem (Mojžíš, David a Goliáš, Zvěstování aj.) nebo jak výrazově silně lze uplatnit barvu (protiklad dvou zelených v Jidášově polibku, přízračně modrá v Pastýři). Zcela nově a pro současníka přitažlivě dovede M.Rada zobrazit některé klasické náměty, jako např. Uzdravení chromého, nabité jásavou lidskou radostí, či Kristus Trpitel, tak hluboce lidský a pozemský ve své skleslosti. Miroslav Rada biblické příběhy civilizuje, a je to právě jejich prostota, která je pozvedá nad všednost…

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte