Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

The Economist

Vykrvácení z tisíce ran

Bankovnictví v londýnské City je jedním z velkých britských exportních odvětví. Ale jeho další úspěch zdaleka není jistý.

Nějakých 90 000 bankéřů se z výšin svých věžáků dívá na Temži, jak se vine kolem někdejšího nejrušnějšího přístavu na světě. Před šesti desetiletími k těmto břehům každý den mířil příliv plavidel z největší obchodní flotily na světě, postavené v nejvýkonnějších loděnicích světa a podporované předními pojišťovnami specializovanými na lodní dopravu, bankéři a právníky. Dnes z tohoto velkého přístavu nezbylo o moc víc než barvitá jména doků a mol, kde kdysi kotvily parníky a klipry: Canary Wharf, Canada Square či West India Quay.

To, že nejúspěšnější odvětví v Británii – její největší exportér, plátce daní a zaměstnavatel vytvářející velmi dobře placená pracovní místa – povstalo z popela jiného odvětví, je dějinná náhoda. Ale je to rovněž výstraha, že tržní dominance může být pomíjivá. A dá se tím do velké míry vysvětlit obava City, jak se londýnské finanční čtvrti říká, že se na finanční služby chystá útok.

City se musí vyrovnat s hlubokým poklesem mnoha svých hlavních trhů – zdroje půjček vysychají a evropská krize se protahuje, což zpomaluje investice i obchod. Rovněž čelí náporu regulace, zčásti tuzemské, například britským návrhům oddělit v bankách komerční bankovnictví od nespoutaného investičního bankovnictví; a ohrožují ji vyšší daně…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].