Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

The Economist

Třetí průmyslová revoluce

Digitalizace promění výrobu zboží - a s tím i zaměstnaneckou politiku

42 A R17 2012 • Autor: Respekt
42 A R17 2012 • Autor: Respekt

První průmyslová revoluce začala v Británii na sklonku 18. století mechanizací textilního průmyslu. Úkoly, které předtím doma namáhavě zpracovávaly stovky tkalců, se přenesly do jedné přádelny a zrodila se továrna. Druhá průmyslová revoluce přišla na počátku 20. století, kdy Henry Ford vyvinul pohyblivou montážní linku a zahájil tak věk masové výroby. Díky prvním dvěma průmyslovým revolucím lidé zbohatli a přesunuli se do měst. Teď probíhá třetí revoluce. Výroba se digitalizuje. A proměnit by to mohlo nejen byznys, ale ještě leccos jiného.

Sbíhá se tu řada pozoruhodných technologií: chytrý software, neotřelé materiály, obratnější roboti, nové procesy (zejména trojrozměrný tisk) a široká škála internetových služeb. Továrna minulosti byla založená na chrlení milionů identických výrobků: Ford se proslavil výrokem, že zákazníci si můžou vybrat automobil kterékoli barvy, pokud se jim líbí černá. Ale náklady na výrobu mnohem menších a různorodějších sérií dnes klesají, přestože každý produkt bude připraven zákazníkovi přesně na míru. Továrna budoucnosti se zaměří na masové přizpůsobování potřebám uživatele – a možná bude víc připomínat ony tkalcovské rodiny než Fordovu montážní linku.

K třetímu rozměru

Starý způsob výroby obnášel spoustu součástek, které se sešroubovaly či svařily. Dnes už lze výrobek navrhnout na počítači a „vytisknout“ na trojrozměrné tiskárně, která ze série…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].