Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

The Economist

Pozor na jazyk

Jak chytrý software pomáhá firmám chytat podvodníky

44A jaros varianta R08 2012 • Autor: Respekt
44A jaros varianta R08 2012 • Autor: Respekt

Ve filmu Superman 3 zpronevěří řadový programátor svému zaměstnavateli tučnou sumu. Jeho nadřízený běduje, že nebude snadné pachatele najít, protože „na sebe nebude ani v nejmenším upozorňovat. Tedy pokud to není totální blb.“ V té chvíli se zloděj přiřítí na parkoviště ve zbrusu novém červeném sporťáku, s rádiem na plné pecky.

Ve skutečném světě jsou defraudanti málokdy takhle nápadní. Tradiční způsob, jak je polapit, je najmout účetního, aby zkontroloval výkazy a našel případné nesrovnalosti. Jenže to je jako hledat kontaktní čočku ve sněhové závěji. Proto si firmy vypomáhají jazykovým softwarem, který okruh podezřelých zúží.

Defraudační trojúhelník

Nejriskantnějším prostorem pro okrádání firem je, v hantýrce detektivů, „defraudační trojúhelník“; ten je vymezen motivací, ospravedlněním a příležitostí. Má-li antidefraudační software poukázat na zaměstnance s motivací krást (pomineme-li zřejmý fakt, že peníze přijdou docela vhod každému), pátrá v e-mailech po informacích, které by svědčily o jeho finančních potížích. Spojení jako „nůž na krk“ a „splnit prodejní kvótu“ mohou naznačovat, že zaměstnanec nutně potřebuje přivýdělek.

Ospravedlnění se hledá hůře. Jednou z metod je vytipovat ty, kteří nejsou v…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].