Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

The Economist

Obyčejní lidé

Íránci tiše doufají ve zmírnění sankcí
a prolomení izolace

26 Avar R17 2012 • Autor: Respekt
26 Avar R17 2012 • Autor: Respekt

Íránští vyslanci se poprvé za 15 měsíců setkali s představiteli pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německa. Rozhovory, k nimž došlo 14. dubna v Istanbulu, byly srdečné, třebaže se účastníci shodli pouze na tom, že je třeba vést další. Nikdo neprohlásil, že v dohledné době omezí ochromující ekonomické sankce, jejichž cílem je zhatit íránské jaderné plány.

Pro směnárníky na tržišti v íránském pouštním městě Jazd to zas tak důležité nebylo. V předvečer rozhovorů se americký dolar prodával za 19 tisíc riálů. Příštího rána za 16 tisíc, íránská měna se vyhoupla o 15 procent. „Nepamatuji si, kdy jsem se naposledy vracel domů s vědomím, že peníze, které držím v ruce, mají vyšší hodnotu, než měly na začátku dne,“ pochvaloval si jeden z obchodníků s pořádným balíkem bankovek v hrsti, jehož hodnota však byla skromnější, než by napovídala jeho tloušťka.

Vyjednavači o jaderných otázkách se shodli jen na tom, že příští schůzka proběhne 23. května v Bagdádu, nicméně íránským vyslancům se podařilo zapůsobit natolik upřímně, aby západní představitelé uvěřili, že razantní diplomacie možná nakonec přece jen přinese výsledky. Íránský ministr zahraničí Alí Akbar Sálehí nejprve naznačil, že Írán by mohl výměnou za příslib zmírnění sankcí přehodnotit svou politiku ohledně obohacování uranu, načež prohlásil, že jednání znamenala obrat v dialogu mezi jeho zemí a Západem.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].