Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

The Economist

Nastartujte motory, Angelo

Světová ekonomika je ve vážném nebezpečí.
Hodně toho závisí na jedné ženě.

30 R24 2012 • Autor: Respekt
30 R24 2012 • Autor: Respekt

K záchranným člunům!“ Tak zní strohá zpráva o stavu globální ekonomiky, kterou vysílají dluhopisové trhy. Investoři chvatně nakupují státní obligace USA, Německa a zmenšujícího se počtu dalších „bezpečných“ ekonomik. Když jsou lidé připraveni platit německé vládě za tu výsadu, že mohou držet její dvouletý dluhopis, a jsou ochotni půjčit vládě USA na deset let za nominální výnos méně než 1,5 procenta, pak buď očekávají léta stagnace a deflace, anebo se děsí nadcházející katastrofy. Ať už je to jedno nebo druhé, ve světové ekonomice se něco hodně porouchalo.

To něco je kombinace ochabujícího růstu a zvyšujícího se rizika finanční katastrofy. Ekonomiky oslabují po celém světě. Recese na periferii eurozóny se prohlubují. V USA se již třetí měsíc za sebou zhoršuje zaměstnanost, a oživení v USA tedy může být ohroženo. A největší rozvíjející se trhy jako by narazily na zeď. V Brazílii roste HDP pomaleji než v Japonsku. Indie je ve svrabu. Dokonce i zpomalení v Číně nabírá na obrátkách. Globální oživení, které se zadrhne tak záhy po předchozí recesi, poukazuje na široce rozšířenou stagnaci v japonském stylu.

V porovnání s rostoucím nebezpečím rozpadu eura to ale vypadá jako dobrý výsledek. Evropská unie, největší ekonomická zóna světa, by mohla upadnout do spirály krachů bank, státních bankrotů a recese – finanční katastrofy, která by zastínila spoušť…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].