Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

The Economist

Kamkoli se hneš

Takřka všudypřítomné kamery schopné identifikovat osoby si vynutí větší ochranu soukromí

Horší než žraloci. • Autor: Profimedia.cz
Horší než žraloci. • Autor: Profimedia.cz

V letošní sezoně na pobřeží řádí něco horšího než žraloci,“ oznamovaly noviny v roce 1890. „Jsou to amatérští fotografové.“ Vynález přenosného fotoaparátu společnost 19. století pohoršoval stejně jako „kodakoví šílenci“, kteří vartovali na plážích a fotili si slunící se lidi.

Více než sto let nato jsou amatérské záznamy znovu znepokojivým problémem. Obyvatelé vyspělých zemí už si zvykli, že je sledují průmyslové kamery střežící ulice a města. Díky miniaturizaci kamer a prudce klesajícím nákladům na uskladňování dat si dnes záznamy pořizují i jednotlivci.

Svět přes Google Glass

Zhruba 10 000 lidí už testuje prototyp zařízení Google Glass, miniaturního počítače, který se nosí nasazený na nose jako brýle a měl by zvládat všechny funkce chytrého telefonu. Jeho ohebná obruba má zabudovanou jak kameru, tak miniaturní obrazovku, a uživatelům umožňuje pořizovat fotografie, odesílat zprávy a vyhledávat informace na internetu.

Google Glass se sice možná neujme, jenže mezitím už probíhá revoluce na širší frontě. V Rusku, kde jsou pojistné podvody na denním pořádku, má už nejméně milion automobilů na palubní desce namontované kamery, které nahrávají silnici před vozidlem. Policejní složky v USA začínají vybavovat své členy videokamerami připevněnými k uniformám, jež snímají jednání policistů s veřejností. Díky…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].